Wymiana młodzieży

By | 21 sierpnia 2016

Zwiedzanie Budapesztu, poznawanie kultury i kuchni węgierskiej, dyskoteka, wodne szaleństwa na basenach, żywa lekcja historii – rekonstrukcja bitwy z okresu Wiosny Ludów…

To tylko niektóre atrakcje jakie czekały na naszych uczniów podczas czterodniowego pobytu na Węgrzech. Wyjazd organizowany był wspólnie z gimnazjum w Markowej i Urzędem Gminy Markowa i był nagrodą dla najlepszych uczniów za osiągnięcie wysokich wyników w nauce. Udział w wycieczce wzięło 30 uczniów (po 15 osób ze szkoły w Husowie i Markowej) wraz z opiekunami oraz kilkuosobowa delegacja Urzędu Gminy Markowa.

Pierwszy dzień to długa, kilkugodzinna podróż do miejscowości Jazdozsa. Na miejscu oczekiwali już na nas burmistrz miasta, dyrektor lokalnej szkoły oraz rodziny, u których zakwaterowani zostali nasi uczniowie. Wieczór upłynął na nawiązywaniu nowych znajomości i pokonywaniu bariery językowej.

Drugi dzień przeznaczony był na zwiedzanie Budapesztu – miasta z bogatą historią i piękną architekturą. Jednym z punktów wycieczki był parlament węgierski, którego bogato zdobione wnętrza prezentujemy w galerii zdjęć.

Niedziela rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym w Jazdozsy, po której uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających bohaterskie walki Węgrów podczas Wiosny Ludów. Był przemarsz wojska, składanie kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych dni, wykład historyczny prowadzony w językach polskim i węgierskim oraz pokaz slajdów.

Były też konkursy, gry i zabawy przygotowane przez organizatorów. Jednym z konkursów był organizowany corocznie turniej kulinarny, w którym nasz zespół zajął 2 miejsce.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja wraz z rodzinami, które gościły naszych uczniów.

Ostatni dzień również był niezapomnianą lekcją historii. Mieliśmy bowiem niepowtarzalną okazję obejrzeć wieczorem rekonstrukcję IX-wiecznej bitwy, z której również kilka fotografii prezentujemy w naszej galerii.

Zanim jednak dotarliśmy na pola wieczornych walk, zrobiliśmy postój w miejscowości Jaszapati, oddając się wodnym szaleństwom na basenach termalnych.

Po czterech dniach pełnych atrakcji wróciliśmy do swoich domów. Wypoczęci, zrelaksowani możemy wrócić do swoich codziennych obowiązków oczekując na przyjazd uczniów ze szkoły w Jazdozsy.