Między nami czytelnikami

By | 21 grudnia 2016

9 grudnia klasa szósta przystąpiła do konkursu  czytelniczego ogłoszonego przez  wydawnictwo GWO. W grze czytelniczej biorą udział klasy 4, 5 i 6 szkół podstawowych oraz 1, 2 i 3 gimnazjów, zgłoszone przez nauczyciela języka polskiego.

Rozgrywka w roku szkolnym 2016/2017 ma 3 etapy. Na każdym z nich uczniowie wykonują wyznaczone zadania związane z książkami albo szerzej z czytaniem. Pierwsze zadanie brzmiało:

„Stwórzcie żywy obraz (czyli taki, w którym sami jesteście postaciami) do wybranego fragmentu literackiego. Może to być jakieś ważne wydarzenie, charakterystyczna scena, część opowiadania, obraz namalowany literackim opisem lub cokolwiek innego – byle było wzięte z kart książki i nie zdradzało zakończenia! Przecież chcemy zachęcić widzów do czytania, a nie opowiedzieć od razu to najciekawsze. Żywy obraz powinien być nieruchomy, choć oczywiście są sposoby na to, żeby scena mimo wszystko była dynamiczna – warto podpatrzeć, jak to robią malarze.

Przygotowaną scenę (lub sceny) należy sfotografować i zamieścić w sprawozdaniu razem z krótkim opisem działań oraz dokumentacją zdjęciową (ewentualny film należy jak zwykle zamieścić w serwisie Youtube).”

Przedstawiamy efekt działań szóstoklasistów, którzy odegrali  kluczową scenę  powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”- Mahdi (Kamil Litwin) proponuje Stasiowi (Błażej Lichtarski) przyjęcie islamu. Czy Staś się zgodzi? Jeśli nie wiecie , sięgnijcie po książkę naszego noblisty 🙂