Uczymy się ratować życie

By | 24 lutego 2017

Dzisiaj uczniowie klasy 3 gimnazjum brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tematyka zajęć obejmowała sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia. Pod okiem pana Wojciecha Kaniuczaka – ratownika medycznego z ponad 20-letnim stażem w rzeszowskim pogotowiu, uczyliśmy się tego jak reagować, jakie czynności należy podjąć, kiedy jesteśmy świadkami wypadków drogowych, zasłabnięć, nagłego zatrzymania krążenia.

Przez kilka godzin wspólnie ćwiczyliśmy na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, uczyliśmy się korzystać z defibrylatorów AED. W czasie ćwiczeń ratowaliśmy ofiary wypadków drogowych, udzielaliśmy pomocy osobom przechodzącym zawał serca.

Dzisiejsze szkolenie uświadomiło nam jak wiele niebezpieczeństw może każdego dnia spotkać nas lub naszych bliskich, jak kruche może być ludzkie życie. Przekonaliśmy się także jak trudna i odpowiedzialna jest praca ratowników medycznych i lekarzy.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystywać zdobytej w dniu dzisiejszym wiedzy. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że w razie konieczności będziemy potrafili udzielić pomocy, ratując czyjeś życie.