Narodowe Czytanie 2020 – podsumowanie akcji

By | 23 września 2020

Narodowe Czytanie to akcja zachęcająca do czytania największych dzieł polskiej literatury, której patronuje para prezydencka. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 r., za kadencji Bronisława Komorowskiego – wówczas lekturą Narodowego Czytania był „Pan Tadeusz”.

Za wybór tytułu każdego roku odpowiedzialna jest para prezydencka. W sobotę 5 września  w Ogrodzie Saskim w Warszawie  prezydent RP Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda  zainaugurowali akcję czytając „Balladynę”, wydany w 1839 r. dramat Juliusza Słowackiego. Wspólna lektura i towarzyszące jej wydarzenia odbywają się w szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury, a także szpitalach czy domach pomocy społecznej w całej Polsce.

Również nasza Szkoła dołączyła do szerokiego grona uczestników akcji. Ze względu na panującą epidemię czytanie odbywa się w sposób zdalny.  Uczniowie klas VI a, VII a i VIII odczytali fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego w plenerze- ogrodzie szkolnym i przy chacie patrona naszej Szkoły- Jana Raka. Filmiki prezentujące to wydarzenie można obejrzeć na stronie naszej Szkoły.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w finale akcji, który odbędzie się w poniedziałek 28 września.  Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z ostatnim nagraniem prezentującym fragmenty aktu I i finałową scenę dramatu czytane przez uczniów klasy VI b: Huberta Boratyna, Szymona Podolca, Karinę Wronę, Weronikę Styś, Miłosza Kapłona, Jagodę Orłow  oraz uczniów klasy VIII: Kingę Kot, Karolinę Magoń, Marlenę Kontek, Marka Okrzeszowskiego i Karola Stysia.  Wszystkich uczniów zachęcamy także do udziału w konkursie opartym na tekście „Balladyny”. Konkurs sprawdzać będzie słuchanie ze zrozumieniem , zawierać będzie kilka pytań dotyczących prezentowanych fragmentów dramatu. Prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone punktami z zachowania. Karty konkursowe dostępne będą u wychowawców klas.  Informujemy także, że w szkolnym sekretariacie będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć  Narodowego Czytania na prywatnych egzemplarzach „Balladyny” J. Słowackiego.