„Wiwat maj!” – konkurs kaligraficzny

By | 20 kwietnia 2021

Szkoła Podstawowa im. Jana Raka w Husowie ogłasza Szkolny Konkurs Kaligraficzny „Wiwat maj!” Konkurs jest skierowany do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej.

Cele konkursu:

– rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem

– upamiętnienie święta Konstytucji 3 Maja

– rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów

– rozpowszechnianie sztuki kaligrafii

– rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego

– rozwijanie zainteresowań literaturą piękną

Kryteria oceny prac:

– staranność elementów plastycznych (inicjały1), bordiury2), miniatury3))

– płynność pisma i estetyka połączeń literowych

– kompozycja pracy

– poprawność ortograficzna i interpunkcyjna

– samodzielność pracy

– ogólna estetyka

Zasady konkursu:

• Prace należy pisać piórem atramentowym, żelowym lub cienkopisem, niedozwolone są długopisy, pióra z atramentem zmazywalnym, korektory.
  • Elementy plastyczne (inicjały1), bordiury2), miniatury3)) można wykonywać kredkami, pisakami, farbkami itp.
  • Uczniowie przystępujący do konkursu muszą umieścić zgodę rodziców/prawnych opiekunów na udział w konkursie i publikację pracy w szkolnych mediach społecznościowych z tyłu pracy.
  • Prace należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do 7 maja 2021.

Kategorie:

Klasy 1 – 3

– przepisanie wiersza Stanisława Aleksandrzaka „Rocznica” na podstawie tekstu drukowanego (załącznik nr 1); na pracy powinny się znaleźć autor oraz tytuł pozycji

– ozdobienie tekstu inicjałem, bordiurą oraz miniaturami nawiązującymi do tekstu wiersza

– format pracy – A4 (w klasach 1-3 dopuszcza się użycie kartek w trzy linie mniejszego formatu i wklejenie na kartkę A4, na której znajdą się zdobienia plastyczne).

Klasy 4-8

– przepisanie wiersza Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka 2” (załącznik nr 2); na pracy powinny się znaleźć autor oraz tytuł pozycji

– ozdobienie tekstu iluminacjami nawiązującymi do przepisywanego tekstu (inicjałami, bordiurami, miniaturami itd.)

– format pracy – A4

1) inicjał – pierwsza litera

2) bordiura – ozdobne obramowanie

3) miniatura – malutki rysunek

Prace konkursowe będą opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na profilu facebookowym.

Nagrody

• Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz punkty dodatnie z zachowania.
  • W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody oraz tytuły: – Mistrza/Mistrzyni Kaligrafii

załącznik nr 1  (pdf)

załącznik nr 2  (pdf)