Pamięci Ofiar Holokaustu

W dniach 25 – 29 stycznia 2016 r. na Podkarpaciu odbyły się VIII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystościom patronował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Młodzież Zespołu Szkół im. Jana Raka w Husowie aktywnie włączyła się w działania, których celem było oddanie hołdu Ofiarom masowej zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali gazetkę ścienną oraz plakaty poświęcone powyższej tematyce. 24 gimnazjalistów wzięło udział w konkursie recytatorskim pod hasłem „Pamięci Ofiar Holokaustu”. Zaprezentowali m.in. utwory W. Szymborskiej, T. Różewicza, I. Opoczyńskiej, A. Słomińskiego, J. Ficowskiego, K.K. Baczyńskiego.

Ta niełatwa poezja rozbrzmiewała w murach Szkoły w Husowie 26 stycznia 2016 r. Wśród zwycięzców znaleźli się:

I miejsce – Jakub Bembenik, kl. III a

II miejsce – Paulina Hawro, kl. III b

III miejsce – Jakub Choma, kl. III a

Wyróżnienia: Sebastian Mac (kl.II), Klaudia Słonina (kl.IIIa), Julia Styś (kl.I), Szymon Lęcznar (kl.I).

Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Centrum Kultury Gminy Markowa.
W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział: wicewójt Tadeusz Trojnar i dyrektor CKGM Jan Kilian.

Uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Husowie przygotowali prezentacje poświęcone Ofiarom Holokaustu. Za swoje prace otrzymali również nagrody zasponsorowane przez Centrum Kultury Gminy Markowa. Nagrodzeni zostali:

I miejsce – Malwina Partyka, kl. V

II miejsce – Maciej Wrona, kl. VI i Patrycja Rak, kl. V.

Za udział w projekcie dyplomy otrzymali: Weronika Ciężkal (kl.V), Martyna Chudzik (kl.VI), Wiktoria Figiela (kl.VI).

W dniach 25-29 stycznia 2016 r. uczniowie oglądali na godzinach wychowawczych filmy dokumentalne o Auschwitz, Rodzinie Ulmów i inne związane z tematyką holokaustu i dostosowane do wieku odbiorców.

Młodzież z wielką powagą i przejęciem uczestniczyła w akcjach zorganizowanych w ZS im. Jana Raka w Husowie i zdobyła niezbędną wiedzę dotyczącą zagłady Żydów dokonanej przez hitlerowców w latach II wojny światowej.

Takie dni pamięci odgrywają niezwykle ważną rolę w kształtowaniu właściwych postaw młodych Polaków.

nbspnbsp/html