Przeżywamy oktawę Bożego Ciała

Dziewczęta polnych kwiatów narwą,
Baldachim nieba je okryje,
Zakwitną razem białą barwą
Sukienki, serca i lilije.

Procesje pójdą i przystaną
Na umajonym każdym rogu!
W takie dziecinne, dobre rano
Wesoło będzie Panu Bogu.

1. Wierzyński „Boże Ciało”

Przeżywamy oktawę  jednego z najpiękniejszych, ale zarazem najważniejszych  świąt, jakim jest Uroczystość  Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa . Często przez wiernych nazywana jest uroczystością Bożego Ciała , sięga swoimi korzeniami  średniowiecza .  Od 200 lat charakterystycznym elementem uroczystości są procesje, które  po wyjściu z kościoła udają się do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy każdym z nich czytana jest lub śpiewana Ewangelia . Ołtarze przybrane kwiatami, gałązkami  i ziołami  wykonywane są przez mieszkańców, często również przez określone grupy zawodowe lub organizacje. Nieodzownym elementem procesji Bożego Ciała, jest udział  sztandarów, feretronów, orkiestry strażackiej  oraz dziewczynek w bieli, które sypią kwiaty.

W tym roku zaszczyt przygotowania jednego z ołtarzy  w naszej wsi przypadł pracownikom Szkoły Podstawowej w Husowie. Ołtarz wykonany został przy tzw. Księżej Figurze.  Tworząc ołtarz chcieliśmy nawiązać do symboliki chleba- Ciała Chrystusa i słów wypowiedzianych przez  Brata  Alberta „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.” Stąd położony na ołtarzu bochen  i proste , ogrodowe i polne kwiaty, ułożone w bukiety i tworzące kwietny dywan .

Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć w oprawę uroczystości ?.