II Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny "Strofy i kadry z Ziemi Łańcuckiej"

6 kwietnia 2016 w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie odbyła się współorganizowana z II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie – II edycja Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego "Strofy i kadry z Ziemi Łańcuckiej”.
     Konkursowi patronowali Stanisław Gwizdak Burmistrz Miasta Łańcuta oraz Adam Krzysztoń Starosta Powiatu Łańcuckiego. Uczestnikami konkursu byli gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pochodzący z Łańcuta i okolicznych miejscowości.
Konkurs składał się z części recytatorskiej i fotograficznej. Podstawą konkursu były legendy naszej okolicy spisane przez Jerzego Bauera, Franciszka Frączka i Zbigniewa Trześniowskiego. Młodzież prezentowała wybrane fragmenty tekstów, a następnie zostały ocenione nadesłane prace fotograficzne, tematycznie związane z miejscowymi legendami. Gościem honorowym wydarzenia był Pan Zbigniew Trześniowski – znany i ceniony autor kilkuset legend i wielu książek związanych z naszym regionem.

Recytacje oceniało jury w składzie: Stanisława Lis - doświadczony nauczyciel-polonista, Joanna Kluz - kierownik Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie, Agnieszka Kuźniar – absolwentka filologii polskiej, pracownik Urzędu Miasta Łańcuta oraz Katarzyna Gwizdała – absolwentka filologii polskiej, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie. Prace fotograficzne oceniało jury w składzie: Edward Soński – fotograf, opiekun łańcuckiego Foto-Klubu, Małgorzata Sońska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie oraz Joanna Jęczalik – długoletni członek Foto-Klubu.
     Nagrody laureatom wręczyli: Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta Łańcucki, Stanisław Gwizdak Burmistrz Miasta Łańcuta oraz Małgorzata Kupis Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie.

Tegoroczna edycja Konkursu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. W konkursie wzięło udział 32 uczniów z 12 szkół Powiatu Łańcuckiego i Gimnazjum w Gaci.

Gimnazjum w Husowie w części recytatorskiej reprezentowali:

1.      Gabriela Inglot – klasa I

2.      Szymon Lęcznar – klasa I

3.      Kamila Mac – klasa II

Szymon Lęcznar  otrzymał wyróżnienie za recytację legendy „Husowski czart” Jerzego Bauera.

nbspnbsp/html