Nasi uczniowie na Węgrzech

By | 17 października 2018

W dniach 10-13 października 2018 r. w ramach wymiany szkolnej przebywaliśmy na Węgrzech w miejscowości Jászdózsa. W wymianie brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Raka w Husowie i Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej.

W pierwszym dniu naszego pobytu na Węgrzech, po ośmiogodzinnej podróży autokarem zostaliśmy ciepło powitanie w Domu Kultury im. PetőfiSándor.
Po zakwaterowaniu u rodzin mieliśmy czas na poznanie się przy kolacji. Rozmawialiśmy o podróży i dzieliliśmy się pierwszymi wrażeniami. Drugi dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie.

Po śniadaniu u rodzin zostaliśmy odwiezieni do autokaru, zJászdózsy ruszyliśmy do Budapesztu. Spędziliśmy ten dzień na zwiedzaniu stolicy, w tym Parlamentu, Placu Bohaterów, punktu widokowego oraz parku. Przez cały ten czas czerpaliśmy wiedzę na temat historii Węgier, miejscowych obyczajów oraz słuchaliśmy legend, które opowiadała nam pani tłumacz. Mieliśmy również czas na kupienie pamiątek, zdjęcia i wolną chwilę na spacer, podczas którego mogliśmy posłuchać ulicznych grajków oraz podziwiać widoki i zregenerować siły. Około godziny 16.00 zjedliśmy obiad w restauracji Gombasz i wróciliśmy do miejsc zakwaterowania. Wieczorem mogliśmy usiąść przy stole z rodzinami, rówieśnikami z Węgier i opowiedzieć o minionym dniu.

Kolejnego dnia naszego pobytu na Węgrzech poznawaliśmy miejscowość, w której byliśmy goszczeni. Wyruszyliśmy wcześnie, aby zwiedzać instytucje w miejscowości Jászdózsa. Mieliśmy okazję obserwować pracę mieszkańców w przedszkolu, bibliotece oraz domu opieki. Obejrzeliśmy również dom miejscowego artysty i kościół oraz zwiedziliśmy okolice. Po południu pojechaliśmy na kąpielisko termalne w Jászapáti. Następnie zjedliśmy obiad w restauracji i wróciliśmy do Jászdózsy. Wieczorem przygotowaliśmy się na wspólną kolację w stołówce Spółki Akcyjnej „Tarnamenti”. Uroczyste spotkanie miało charakter pożegnalny. Rodziny węgierskie i goście z Polski mogli wznieść toast za mile spędzony czas i podtrzymywanie dobrych relacji między partnerskimi miejscowościami.

Ostatni, czwarty dzień był okazją do zapoznania się z miejscową szkołą. Uczestniczyliśmy w akademii upamiętniającej rocznicę Męczenników spod Arad przygotowanej przez uczniów. Następnie zwiedziliśmy placówkę i zapoznaliśmy się z jej działalnością. Mieliśmy również okazję do wzięcia udziału w zajęciach manualnych, biegu z przeszkodami oraz meczu koszykówki. Po południu zjedliśmy ostatni obiad w miejscowości Jászdózsa i wyruszyliśmy do Polski. Czas spędzony na Węgrzech był świetnym przeżyciem. Możliwość integracji z rówieśnikami innej narodowości, poznanie ich kultury i zwyczajów było wartościowym przeżyciem i na pewno będziemy je dobrze wspominać. Dzięki wymianie mogliśmy również posługiwać się angielskim, poszerzyć znajomość kulturową oraz wiedzę na temat innego kraju.

Gabriela Bojda