Uwaga Rodzice!

By | 4 kwietnia 2017

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy się z prośbą o zwrócenie uwagi na sprawę bezpiecznego zachowania dzieci w sieci. Młodzi ludzie korzystający z Internetu narażeni są na różnego rodzaju manipulacje.

Wśród największych zagrożeń w sieci eksperci wymieniają m.in. wyłudzanie np. rozbieranych zdjęć i innego rodzaju formy szantażu.

Wielkim niebezpieczeństwem ostatnich lat są tzw. challenge, w których nastolatkowie podejmują pewne wyzwania, np. wypicie określonej ilości piwa. Jedną z form challenge jest Błękitny Wieloryb.

Zagrożeniem jest także szukanie rozwiązania własnych problemów
w Internecie
. Dziecko szukając pomocy, trafia na strony poświęcone np. anoreksji i spotyka osoby, które tą chorobę gloryfikują a często również podsuwają linki do stron promujących samobójstwa.

Kolejne zagrożenie to nadmierne korzystanie z gier komputerowych, które mogą powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami, rezygnację z innych zainteresowań, zaniedbywanie snu i jedzenia. W skrajnych przypadkach niekontrolowane zainteresowanie grami komputerowymi może doprowadzić do uzależnienia.

Osoby korzystające z portali społecznościowych takich jak facebook najczęściej nie mają pojęcia, co dzieje się z danymi osobowymi, które udostępniają serwisowi. Ich dane osobowe mogą wejść w posiadanie przestępców, np. handlarzy ludźmi, pedofili, osób, które zajmują się wyłudzaniem. Młodzież korzystająca z Internetu narażona jest na agresję i przemoc ze strony rówieśników. W sieci łatwiej jest kogoś obrazić, komuś dokuczyć niż podczas bezpośredniego kontaktu.

Dzieci i młodzież ze względu na swoją naiwność i stany obniżonej samooceny jest szczególnie narażona na manipulacje w Internecie. Przyczyną większej podatności na zagrożenia w sieci jest masowe już korzystanie ze smart fonów, mających dostęp do Internetu.

W związku z wymienionymi zagrożeniami i ich przyczynami ponawiamy prośbę do Rodziców. Zachęcamy do rozmowy z dziećmi, omówienia ich aktywności w Internecie, dopytania o problemy, z jakimi się spotykają. Prosimy również rodziców o to, aby zwracali szczególną uwagę na zachowanie dzieci, np. samopoczucie, nasilenie zmęczenia, rodzaj filmów, które oglądają a także rodzaj muzyki, której słuchają.

Najważniejszy jest dobry kontakt rodziców z dzieckiem. Zachęcamy rodziców do budowania takich relacji z dziećmi, które będą dawały pewność, że w przypadku problemów dziecko będzie szukało pomocy w rodzinie. Musimy jednocześnie pokazać dzieciom i młodzieży, że w Internecie jest coś lepszego i ciekawszego od serwisów społecznościowych oraz ryzykownych i przemocowych gier.