Husów – moja mała ojczyzna

By | 13 czerwca 2018

Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne im. Wincentego Stysia we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Raka w Husowie realizuje cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pt.„Husów – moja mała ojczyzna”. Projekt stworzony został na potrzeby upowszechniania wiedzy o przeszłości Husowa, promocji walorów turystycznych, popularyzacji wybitnych osób wywodzących się z Husowa, opieki nad zabytkami. Celem projektu jest także rozbudzanie i pogłębianie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań historią, szczególnie funkcjonującą w lokalnej i regionalnej świadomości społecznej. Projekt stanowi element działań realizowanych w związku z nadaniem sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Raka w Husowie.

Projekt „Husów – moja mała ojczyzna” obejmuje następujące zadania:

1. Zorganizowanie cyklu warsztatów historycznych zakończonych konkursem historycznym – „Wiem wszystko o mojej miejscowości”;
  2. Udział dzieci i młodzieży w warsztatach plastycznych zakończonych konkursem „Zabytki husowskiej ziemi”
  3. Zorganizowanie warsztatów recytatorskich zakończonych konkursem recytatorskim poezji Jana Raka
  4. Zorganizowanie rajdu rowerowego – „Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek w Husowie”
  5. Zorganizowanie warsztatów profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych w Zakładzie Karnym w Rzeszowie.

Projekt „Husów – moja mała ojczyzna” ukierunkowany jest na wyeliminowanie zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży poprzez zapewnienie alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Program oferuje również profesjonalne zajęcia profilaktyczne obejmujące tematykę uzależnień ze szczególnym zwróceniem uwagi na alkohol i narkotyki. Udział w projekcie wzmacnia integrację, aktywizację i współzawodnictwo dzieci i młodzieży. Realizacja kolejnych etapów pozytywnie wpływa na wdrażanie uczniów do samodzielnego podejmowania aktywnego wypoczynku, organizowania czasu wolnego oraz kształtowania pozytywnych cech charakteru. Zadanie publiczne zostało dofinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Markowa.

12 czerwca 2018 r. rozstrzygnięte zostały dwa konkursy. Galę finałową uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Maria Kielar – Sekretarz Gminy Markowa, Krystyna Hundz-Bembenik – Przewodnicząca Rady Gminy Markowa, Tadeusz Trojnar – Zastępca Wójta Gminy Markowa, Małgorzata Bącal – Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Husowie, Halina Choma – pracownik Centrum Kultury w Husowie, Andrzej Kisała – Prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego im. Wincentego Stysia w Husowie oraz Jadwiga Przybylak – Wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego im. Wincentego Stysia. W Jury Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Raka zasiedli: Beata Wawrzaszek, Anna Węglarska oraz aktorzy Amatorskiej Grupy Teatralnej „Trema” w Husowie: Joanna Lęcznar, Iwona Nosek oraz Marcin Bembenik.

Wyniki konkursu historycznego – „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

Kategoria wiekowa kl. IV – VI SP

Szymon Bembenik

Kinga Figiela