Narodowe Czytanie 2021

By | 27 września 2021

Narodowe Czytanie  to coroczne wydarzenie propagujące znajomość literatury narodowej. 5 września odbyła się 10. Jubileuszowa edycja  akcji objętej patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Tegoroczna lektura to „Moralność pani Dulskiej”.Ten popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.

Uczniowie naszej Szkoły również włączyli się w akcję Narodowego Czytania. 21 września odbyła się uroczystość, w czasie której wysłuchaliśmy fragmentów dramatu Gabrieli Zapolskiej , a także lektur znanych z poprzednich edycji akcji. Najwybitniejsze dzieła literatury polskiej odczytali uczniowie, zaproszeni goście i nauczyciele naszej Szkoły: p. Halina Harmuszkiewicz, p. Maria Ryznar- Fołtap. Małgorzata Bącal,  p. Iwona Nosek i p. Anna Goclan, a także p. Mirosław Mac, ks. Paweł Konieczny, ks. Marian Podolec, ks. Sławomir Wałczyk, p. Marcin Bembenik, p. Tomasz Cierpisz i p. Sławomir Dąbrowski.  Wydarzeniu towarzyszyły konkursy : czytelniczy „Tydzień z Narodowym czytaniem”, a także przybliżające sylwetkę Gabrieli Zapolskiej i jej czasy konkursy na fryzurę i ciekawe nakrycie głowy.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie wpłynie pozytywnie na rozwój zainteresowań czytelniczych,  pogłębi świadomość narodową naszych uczniówi  zmobilizuje do sięgania po klasykę literatury pięknej. Już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza 😊 .