Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

By | 20 września 2023

19 września w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość- w ramach 12. edycji Narodowego Czytania poznawaliśmy powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Fragmenty lektury odczytali uczniowie klas 5-8, nauczyciele i zaproszeni goście. Piękne kostiumy zaprezentowane przez uczestników akademii wprowadziły nas w klimat powieści. Wydarzeniu towarzyszyło odczytanie listu patrona akcji – Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, krótkie występy muzyczne i fragmenty filmów. Niezwykłą pamiątką tego wydarzenia była pieczęć Narodowego Czytania, którą można było postawić na egzemplarzach Nad Niemnem. Kilkugodzinna impreza to nie tylko możliwość obcowania z wybitnym utworem będącym podstawą naszej kultury i tożsamości, ale również okazja do zaznajomienia się z historią, sztuką i wielkimi ideami czasów, w których powstawała powieść Elizy Orzeszkowej.
Kontynuacją uroczystości Narodowego Czytania będzie konkurs kaligraficzny polegający na przepisaniu fragmentu Nad Niemnem.